Otevřít panel přihlášení
sdílej
Olbersdorfer See
Napsal uživatel Markéta    Neděle, 09 Srpen 2009 12:33   

Zittau - Olberdsdorfer see

Německo

Počasí nám dopřává zatím ještě několik vcelku horkých (anebo alespoň teplých) letních dnů a tak jsem tu s dalším tipem na výlet. Pokud se rádi projedete a ještě by jste Váš motovýlet chtěli zakončit příjemnou koupelí v jezeře s čistou průzračnou vodou, kde nenajdete jen hlavu na hlavě, ale také pár zajímavostí a ještě u toho stihnete navštívit sousední zemi tak čtěte dál.

Olbersdorfer see najdete blízko města Zittau v sousedním Německu. Kudy se tam dostanete? Je to úplně jednoduché, jak já říkám tak "po silnici" ;o)) Buď si zvolíte klasicky cestu "zadem" například přes trasu Liběchov - Dubá - Mimoň - Jablonné v p.J. - Hrádek n/N a tam už jste na hraničním přechodu, kde si vyberete buď Polsko nebo Německo a město Zittau. Druhá varianta je jet po dálnici přes Liberec do Hrádku n/N a dál už je postup stejný.

Před hraničním přechodem máte samozřejmě možnost natankovat ještě za české peníze, ale také si ve zdejší směnárně vyměnit naší měnu za euro, které budete potřebovat při placení v Německu. Tady bych Vás jen chtěla upozornit, aby jste si dali pozor při vyjíždění od benzínky či směnárny. Rychlost je zde sice snížená, ale z výjezdů není pořádně vidět a někteří Němečtí či Polští řidiči si ze zdejší silnice dělají závodní trať..

Po projetí hranic přijedete do města Zittau (Žitava), které je součástí jedné z 16 spolkových zemí Německa a to Sasko . My jsme sebou neměly (já a Adéla) podrobnější mapu Německa takže jsme jsme se spoléhaly na to, že to buď najdeme "nějak" anebo Olbersdorfer see bude někde značené. Naštěstí v Německu mají obvykle značené dobře snad všechno, takže hned před první větší křižovatkou už jsme viděly směrovou ceduli k jezeru. Vyrazily jsme tedy správným směrem, jen jsme se na poprvé netrefily zcela úplně správně. Takže v dalším nedalekém městečku jsme se otočily a zkusily to znova. Druhý pokus nám vyšel. Projely jsme okolo maličkého nádraží odkud také mimo jiné jezdí úzkokolejná parní lokomotiva pro turisty, která je vozí po zdejším okolí až jsme přijely k hotelu "Haus am See". U hotelu najdete plot s bránou a k jezeru už musíte pokračovat po svých. Tady nastává otázka "kde parkovat?".

Jste- li tam stejně jako my na motorce tak si myslím, že to máte vcelku bez problémů. U plotu je jeden dlážděný pruh kam se v pohodě motorky vejdou a není to součástí chodníku, takže pokuty se bát nemusíte. Druhá možnost tedy je zkusit hotelové parkoviště, čímž jsi nejsem tak zcela jistá z toho důvodu, že je tam na značkách napsáno, že toto parkoviště je určeno pouze pro hotelové hosty. Nicméně u hotelu je také restaurace s velmi příjemnou obsluhou takže si myslím, že kdyby jste navštívili i tuto restauraci tak Vám parkování na hotelovém parkovišti projde ;o)) Další možnost je přijet k jezeru trochu z jiné strany, kde je velké parkoviště, ale zase to máte asi kilometr pěší chůze než se k jezeru dostanete. Tady to od parkingu bylo ani ne 100 m.

Z této strany jezera jsou udělaná dřevěná mola, mezi kterými je pozvolný betonový vlez do vody. Voda v jezeře byla průzračně čistá a vcelku i teplá. Olbersdorfer see však není jen obyčejné jezero.. pojďme si o něm tedy něco povědět..:

Co je to vlastně Olbersdorfer see?

Olberrsdorfer see je zatopený hnědouhelný důl. Jezero tedy vzniklo v letech 1998 - 1999 rekultivací hnědouhelného dolu, takže je ještě poměrně dost mladé o čemž svědčí i nízký porost na březích jezera. Vodní plocha má rozlohu zhruba 60 ha a hloubka dosahuje až 40 m. Nadmořská výška jezera je 236,5 m.

Břehy a okolí jezera jsou upraveny v duchu dolu. V přilehlých parčících a při březích jezera najdete různé součástky z různých strojů používáných kdysi  pro těžbu hnědého uhlí. Takže určitě stojí za to si alespoň část okolí podél břehu projít. Pokud umíte Německy, tak si narozdíl ode mě i přečtete nějaké ty další zajímavosti, které jsou napsány na cedulích rozmístěných podél břehů. Myslím, že ani není třeba zmiňovat (ale radši připomenu), že okolí břehu je uklizené a upravené tak, jak to v Německu bývá zvykem tudíž žádné odpadky, vzrostlá zaplevelená tráva apod.

Pokud by jste přijeli k jezeru z té strany o které jsem se zmiňovala výše, tak narazíte na písečnou pláž s možností beach voleyballu a podobných plážových aktivit. Tam už bylo lidí o trochu více, nicméně pořád žádná tragédie..;o)

Další důležitou věcí je, že vstup na pláž je zdarma. Ano, proti ČR je to nezvyklé, protože být něco takového tady tak to nikdo jistě zadarmo provozovat nebude.. ;o)) Ale tady opravdu za vstupné na pláž nedáte ani korunu, natožpak euro ;o))

Pokud by Vás zajímalo víc tak se mrkněte někde na netu po dalších informacích nejen o jezeru Olbersdorfer see, ale také po dalších zajímavostech v okolí a ve městě Zittau, protože je jich tam ještě spousta.. Tak snad příště ;o)))

Galerii Olbersdorfer see najdete zde

Šťastnou cestu Vám přeje Meggy