Otevřít panel přihlášení
sdílej
CHKO Kokořínsko
Napsal uživatel Meggy    Středa, 08 Červenec 2009 23:12   

Kokořínsko v Jednéstopě

aneb o Vrátenské hoře a okolí..

8.7.2009

Spousta z nás neustále řeší otázku kam vyrazit, když se chceme projet, ale nemáme čas nebo nechceme nikam daleko. Dát si za den aspoň 300 km po vyžehlených silnicích a v přehledných zatáčkách, obrousit nějaký ten slider nebo stupačku je sice bezva, ale ne vždycky je to to, co hledáme. A proto jsem tu s tipem na výlet pro ty, kteří se chtějí prostě pokochat parádní přírodou, nemají čas jet někam do hor, ale i tak by rádi dali relax v sedle své motorky..

Popsat Vám tu všechny krásy a zajímavosti Kokořínska by bylo opravdu na hoodně dlouho a nebyl by to jeden článek, ale možná rovnou seriál (pouvažuji o tom)..;o)) A asi to nebudu ani psát jako klasický tip na výlet.. Však mě znáte a snad si to přeberete tak, jak je potřeba ;o)) Takže klasika.. vyprávění by šlo.. ;o))

Dneska jsme si vyrazily na motovýlet nezvykle pouze dvě "dámy" se svýmy jednostopými mazly (nesmějte se). Já s Bramborem a Šárka s jejím Marauderem. Času sice byla spousta, ale nevyspalá Šárka, která byla po noční chtěla sice jezdit, ale nechtěla padnout za vlast ;o)) Jelikož mám Kokořínsko ráda už od malička a cestovní endurko nepotřebuje jen nažehlené silnice tak volba byla vcelku jasná a jednoduchá.. Šárka neprostestovala tak jsme vyrazily z Brandýsa n/L směr Mělník, Mšeno.. Prostě CHKO Kokořínsko ;o)) Dnes tu nebudu vypisovat naše "historky z natáčení", protože o ty dneska v tomhle článku nejde (nu přišly jste o dost..) ;o)) Na Kokořínsko jezdím často, ale přiznám se bez mučení, že tam mám své známé trasy a nějak jsem se ještě nedonutila si najít také nějaké nové.. Dneska když jsme bloumaly ve Mšeně u benzínky, kde nám pod nos báječně voněla místní skládka tak nás do očí trkl ukazatel s rozhlednou.. "Ty jo, tady něco takového někde je, jo??" pronesla jsem.. A za chvíly už jsme seděly na motorkách rozhodnuté najít tu záhadnou rozhlednu z ukazatele. Za našim cílem (vlastně jsme netušily co přesně hledáme) nás vedla klikatá silnička, ale ne nějak rozbitá takže tempo cca 80 km/h, kochačka, pohoda, klídek.. Nejdřív jsem minula tu správnou odbočku, protože značení cesty není až tak dokonalé (a odbočka je téměř v zatáčce), ale komu při motovýletě vadí nějaký ten kilometr v zatáčkách navíc? ;o)) Takže pak jsme se konečně v obci Libovice trefily na správnou odbočku a klikatá cestička nás dovedla až na parkoviště pod Vrátenskou horu.

Budu- li mluvit za sebe jako typického Středočecha z Polabské nížiny tak mě vždycky překvapí, když tu někde v okolí najdu něco co vypadá jako kopec (vynechám - li Říp, Cecemín a vjezd doma do garáže)  ;o)) O to více jsem byla překvapena, že mám v dosahu svého bydliště (cca 30 km) "něco" co je 507m n.m. a ještě se to jmenuje hora.. Vrátenská hora. Jako bonus navíc je to, že na Vrátenské hoře naleznete i rozhlednu s parádním výhledem. Za vstupné 25 kč / osoba si dáte cvičně 126 schodů, v mém případě hodíte jazyk na vestu, helmu do ruky a doufáte, že plíce neztratíte cestou ;o)) Když se konečně vydrápete nahoru tak zíráte.. Měly jsme štěstí na počasí, takže opravdu bylo vidět kde co (například Říp, Bezděz, nebo prostě naše Polabská nížina)...;o))

Takže jsme se kochaly pohledem do dálky,k tomu jsme fotily aby jste viděli, že si nevymýšlíme..;o)) Jen jsem jaksi opomenula, že foukal celý den docela vítr a tak to po chvíli na vrcholu rozhledny začínalo být o mořskou nemoc;o)) Mooc jsem se těšila na to točité schodiště a cestu dolu.. Nahoru to sice bylo o plíce, dolu zase o rozum.. ;o))

Rozhlednu jsme tedy měly i se schodama za sebou...;o)) Pak jsme se vydaly pod hrad Houska. Přiznávám se bez mučení, tam už mě Šárka jít nedonutila (ne že by se snažila mě nějak moc přemlouvat). Nebojte se toho, že by bylo na Housce něco nepěkného či nezajímavého, ale ta už se vztahuje do mých "známých" tras, takže jsem si řekla, že dneska nemám potřebu shlédnout nádvoří do tvaru lichoběžníku apod. ;o)) Pokud jste tam však nebyli tak určitě neváhejte. Krom obyčejných prohlídek hradu tam bývá velice často i doprovodný program. Parking pro motorku pod hradem 10 kč/den. Já jsem měla totiž ve svém tipu jiného "favorita" a to hospůdku "Na konci sil".

Ačkoliv jsme nebyly na konci našich sil měly jsme žízeň, ta nás málokdy opouští.. ;o)) Přestože se tam dočtete cosi o Járovi Cimrmanovi, chodcích, cyklistech.. Zjistily jsme, že ani motorkáři nepatří mezi nevítané hosty. A pokud máte BMW s Rotaxem tak uděláte radost obsluze (přestože prý boxer je boxer) a třeba také dostanete jako pozornost podniku domácí rybízový koláč ;o)) Krom toho si tam můžete skáknout do "kadibudky na vyhlídce" a přečíst si třeba kroniku dámské taolety.. ;o)) Co je na pánské jsem nezkoumala.. Tak příště.. ;o)) 

 

Od hradu Houska jsem to vzala schválně jinudy než jsem zvyklá a pro změnu jsem zas byla překvapená.. Buď už mám fakt sklerozu, pokaždé to tam vypadá jinak anebo tam nejezdím tak často jak si myslím.. ;o)) Opět jsme se kochaly pohledem na klasické dřevěné chatky jak z pohádek, skály, lesy, koně a při focení se smály "plechovkářům" jak se vedle sebe nemohou vejít na jednu z těch klikatých silniček, která nás vedla až do Ráje.. ;o)) Jestli Vás zajímá do jakého Ráje tak si ještě počkejte, protože bych Vás ošidila o jedno z místních jezer, které je při cestě. Ale já vám o něm nebudu vyprávět.. podívejte se sami do fotogalerie a teď teda hurá dotoho slibovaného Ráje!! ;o))))

Jestli jste očekávali něco velkolepého tak Vás musím zklamat, ale nechali jste se nachytat.. ;o)) Ráj je naprosto malinká vesnička na Kokořínsku, ale prostě Vám nemohu nedoporučit místní restauraci a jejich kuřecí stehenní řízečky  v sezamovém těstíčku ;o)) Motorkáři, kteří na Kokořínsko jezdí, ví o čem je řeč. Opravdu z vlastní zkušenosti tohle místo doporučuji pokud se chcete na Kokořínsku dobře najíst. A určitě by Vám to potvrdili i dva motorkáři, kteří už tam seděli, když jsme dorazily my dvě ;o))

Po jídle jsme si nedaly šlofíka, ale rozhodly se naše dnešní putování Kokořínskem zakončit. Z Ráje máte tři možnosti výběru. Buď pojedete rovně a vezmete to ještě z Kokořínska na Dubou či Doksy apod., nebo se dáte do leva kde můžete ještě navštívit Harrasov (udržovaná písečná pláž s výhledem na skály a les) a poslední varianta také současně ta, kterou jsme dnes volily my, je do prava mírným stoupáním a klikatýmy zatáčkami do Mšena města ploché dráhy ;o))

Člověk by opravdu nevěřil, jak málo kilometrů stačí ujet, aby se dostal do Ráje a nádherné přírody ;o)) Jak jsem se již zmínila - o Kokořínsku se dá napsat mnoho. Například jsem vynechala Kokořínský důl, Kokořínský hrad.. Nevynechala jsem je proto, že by to bylo nezajímavé, ale proto, aby jste se zvedli konečně od toho compu a jeli se tam podívat osobně ;o)) Nezaručím Vám, že "nahltáte " hafec kilometrů ani to, že se svezete po hladkém asfaltu v širokých zatáčkách..Ale pokud se máte chuť jen tak v klídku projet "na kochačku", nespěcháte a nepotřebujete najet nutně aspoň 300 km tak si Kokořínsko pěkně projezděte od A - Z. Mimo jiné, když se nebudete zbytečně dlouho rozmýšlet, tak v tomto období na Kokořínsku najdete maliny, borůvky, višně (jo bacha, višně jsou občas v zatáčkách a kloužou ;o), houby..  Občas tedy nějaký ten písek, štěrk či díru na cestě, ale rozhodně to není žádná katastrofa.. Minimálně za cestovní endurka a choppery to můžu zodpovědně prohlásit ;o))

Pokusím se Vám tu poskládat alespoň malou galerii z různých období a míst Kokořínska. Přeci jen už jsem tam stihla za tu dobu co tam jezdím na projížďky něco nafotit. Fotky nic moc kvalita, ale pro představu to snad stačí... ;o))

FOTOGALERIE

Meggy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (1)Add Comment
0
TRACY33HAHN
říjen 20, 2010
91.201.66.6
Hlasy: +0
respond this topic

I would like to propose not to wait until you get big sum of money to buy different goods! You can just take the credit loans or student loan and feel yourself comfortable

Napiš komentář
 
 
menší | větší
 

busy