Otevřít panel přihlášení
sdílej
Jízda v koloně
Středa, 22 Duben 2009 10:59   

Jízda v koloně - skupinová jízda

22.4.2009

Většina z Vás už asi nejspíš v nějaké té motocyklové koloně jela, anebo o tom alespoň něco málo četla. Každopádně motorek na silnicích přibývá rychlostí blesku a přeci jen ne všichni mezi námi jsou zkušení jezdci a ne všichni už mají nějakou tu kolonu za sebou. Takže právě proto bych Vám ráda připomněla, jak by mělo chování v koloně vypadat. Samozřejmě, že při troše snahy toho najdete na netu opravdu hodně, ale jelikož vím jak moc máte v oblibě sálodlouhé články, tak jsem se to pokusila zkrátit na únosné minimum ;o))

Tak si pojďme vysvětlit několik základních pojmů týkajících se skupinové jízdy (kolony).

1. Na místě výjezdu buďte vždy včas a pokud možno s plnou nádrží. 

2. Řazení jezdců v koloně, cik - cak formace. 

- První jezdec vedoucí kolonu (Road Captain) jede vždy vlevo. Pro lepší sledování kolony ve zpětných zrcátkách. Měl by být označený reflexní vestou. Je tak nápadnější pro protijedoucí auta. 

- Druhý jezdec  jede při pravé straně s asi sekundovým odstupem od vedoucího jezdce. Další jezdci pak zabírají střídavě levé a pravé pozice v jízdním pruhu tak, aby měli zhruba 2 sekundovou vzdálenost od jezdců před nimi a sekundovou vzdálenost od jezdců jedoucích diagonálně vpředu. Je to pro skupinu bezpečnější vzhledem k manévrování jednotlivých jezdců.

- Poslední jezdec (Tail Gunner) uzavírající kolonu může jet na kterékoliv straně jízdního pruhu. Svou pozici mění dle potřeby a situace. Stejně jako Road Captain by měl být označený reflexní vestou.

 

V některých případech není možné udržení cik - cak formace (např. zatáčky na hodně úzkých silničkách). Tam je možné řazení skupiny téměř do jedné stopy, ale je třeba udržet delší bezpečnou vzdálenost, než při cik - cak formaci!!!!

3. Road Captain

Nejdůležitější jedinec při motocyklové koloně. Před vyjetím by měl všem oznámit trasu a dát instrukce pro jízdu konkrétně v té "jeho" koloně. Musí znát trasu - vědět kam se jede, kdo za ním jede (tím je myšlena zkušenost jezdců), ale také kolik motorek za ním jede. Kromě trasy určuje také rychlost, jakou se kolona bude pohybovat. Je potřeba myslet na to, že pokud Road Captain pojede rychlostí 60 - 70 km/h tak poslední jezdec pojede už nějakých 80 - 90 km/h (záleží na počtu motorek ve skupině). Road Captain by měl být zkušený jezdec, aby dokázal odhadnout, kde je pro skupinu bezpečné předjíždění či kde naopak není a je lepší se za nějakým tím "pomalíkem" radši pár kilometrů kodrcat. Aby měl Road Captain co nejlepší přehled o stiuaci za sebou, jezděme ve skupině na tlumená světla i za bílého dne, abychom ho zbytečně neoslňovali a on měl lepší přehled o situaci za sebou (co se děje v koloně). 

4. Jezdci vpravo

Na jezdce vpravo bývají na našich silnicích připravené různé záludnosti v podobě, písku, štěrku, děr či chodců a cyklistů ;o) Proto je důležité aby jezdci jedoucí ve předu dávali včas znamení o změně směru jízdy, aby i ti jedoucí vzadu měli dostatek času pro bezpečné objetí překážky. Nezapomínejte, že přes kolonu neuvidíte toho chodce nebo cyklistu stejně dobře, jako třeba náklaďák.

5. Jezdci vlevo

Nemusí sice hlídat krajnici, chodce a cyklisty, nicméně ani oni nejsou ušetřeni toho být ve střehu. Obzvlášť na užších silnicích je potřeba dávat pozor na protijedoucí auta či jiné motorkáře, kteří často jezdí "přes čáru". To známe asi všichni, ne?

Mezi jezdce vlevo je vhodné doplnit další jezdce v reflexních vestách (Left wings), kteří mají domluvené signály s Road Captainem. Proč toto? Je to jednoduché, jak jistě sami víte, reflexní vesta je vidět opravdu na dálku a tak i při hodně dlouhé koloně má Road Captain lepší přehled o tom, zda je kolona stále ještě opravdu vcelku a jestli někde v koloně nenastal nějaký problém.  Tito označení jezdci by měli také hlídat kázeň v koloně a v případě nekázně dát signál Road Captainovi, kolonu zastavit a tyhle prudiče z kolony vykázat ;o) Vždycky záleží na počtu motorek (délce kolony). Samozřejmě pokud Vás pojede 5 není těchto "levých křídel" potřeba. Je to něco jiného než, když Vás jede 300. Tam Road Captain těžko sám ohlídá celou kolonu.

6. Poslední jezdec (Tail Gunner - střelec)

Jak již bylo řečeno výše, svou pozici (vpravo či vlevo) si vybírá podle potřeby a okolností. Tento poslední jezdec by měl "jistit" kolonu ze zadu a současně by taktéž měl být označený reflexní vestou. Nenechte se zmást mylným dojmem, že je tam zbytečný anebo, že se tam na konci prostě fláká. I on by měl znát trasu a v případě toho, že kolonu dojede nějaký nedočkavec ve své plechovce by se měl Tail Gunner rozhodnout zda ho pustit anebo ne. V případě, že podle Tail Gunnera by bylo předjíždění kolony autem nebezpečné, najede mu před vůz a v předjetí zabrání. Rozhodně Vám to nedoporučuji zkoušet bez značných zkušeností a ani to neberte jako návod pro páchání přestupků ;o) Není to sice tak zcela podle pravidel silničního provozu..  Nicméně pro kolonu mnohem bezpečnější. Takže Tail gunner svým způsobem jede s očima přilepenýma na zrcátkách, současně sleduje co se děje před ním a rozhodně by mu neměla scházet odvaha + rychlé a správné rozhodování.

7. Vy jako jednotlivec

Pokud se chcete nějaké té kolony zúčastnit, uvědomte si, že to vyžaduje jistou kázeň a disciplínu. Dbejte vždycky pokynů Road Captaina či pořadatelů ať už se účastníte jakékoliv kolony s jakýmkoliv klubem, či jen při nějaké akci. Nezapomínejte, že i když jedete v koloně jste zodpovědní sami za sebe a že jakýkoliv "průser" se bude řešit s Vámi jako s jednotlivcem , nikoliv s celou kolonou či Road Captainem, Tail gunnerem atd... Myslete na bezpečnost svojí, ale i svých kamarádů.

Pokud máte pomalou motorku, či máte pramálo zkušeností ať už s jízdou v koloně či s ježděním na motorce jako takovým, tak se vždy snažte v koloně řadit do předu co nejblíže za Road Captaina. Kolona je v těchto předních místech nejpomalejší. Nezapomínejte však na dodržení bezpečné vzdálenosti a udržení cik - cak formace.

8. Tankování

Tenhle odstavec se týká hlavně kolon či skupin  jedoucích někam dál. Tankuje se na pokyn Road Captaina, pokud možno všichni najednou. Řídí se to podle jezdce, který na plnou nádrž najede nejméně kilometrů. Zpravidla to bývá tak každých 200 km, ale záleží na dohodě. Při těhlech pauzách by jste si měli dojít na wc atp., protože kdyby měla kolona zastavovat kuli každému zvlášť tak by jednu cestu měla opravdu na dlouho ;o))

 

Snad je tu vše popsáno tak nějak srozumitelně a jednoduše. Pokud by Vás zajímalo více informací o jízdě v koloně tak mrkněte na netu. Myslím, že ke shlédnutí a přečtení toho najdete více než dost. Nicméně u různých klubů a různých akcí se mohou pravidla různě lišit. To co jste si přečetli tady jsou opravdu holé základy. Proto i nadále trvá má ráda "vždy dbejte pokynů Road Captaina či pořadatelů". Samozřejmě, že pro bezpečné projetí kolony se používají různé "fígle", ale pochopte, že tu nemůžeme nikoho veřejně navádět k páchání přestupků ;o) 

Takže hodně optarnosti a tisíce najetých kilometrů bez nehody, Vám přeje Meggy ;o)

 

 

Zdroj: internet a vlastní zkušenosti Meggy ;o))

 

 

 

Komentáře (2)Add Comment
0
Cwoke tuning-moto
duben 22, 2009
90.177.216.23
Hlasy: +0
hehe

ten cervenej fazer v pozadi jede proklate blizko smilies/cheesy.gif
Clanek paradni =)

0
DiazCarlene28
říjen 19, 2010
91.201.66.6
Hlasy: +0
reply this topic

Specialists state that home loans aid people to live their own way, because they can feel free to buy needed stuff. Furthermore, banks present short term loan for young and old people.

Napiš komentář
 
 
menší | větší
 

busy